Током 2017. године професионалци из различитих система који се баве заштитом деце, континуирано су пролазили акредитоване едукације, након чега је формиран Интерсекторски тим за заштиту деце од насиља, злостављања и занемаривања у нашој општини, у коме Центар за социјални рад врши функцију координатора. Као продукт наведених активности израђен је Протокол о међусекторској сарадњи на превенцији и заштити деце од насиља, злостављања и занемаривања за општину Врбас, који је потписан 30. марта 2018. године у Малој Сали општине Врбас. Потписивању Протокола присуствовали су: председник Општине Врбас - Милан Глушац; члан општинског већа за соц. заштиту - Данијела Илић, директор ЦСР Врбас - Нада Батрићевић, члан тима испред ЦСР Врбас - мастер Дарја Радовић Крчмар, председница Основног суда у Врбасу - Весна Зековић- Марковић, заменица јавног тужиоца у Врбасу - Ивана Славиковић, начелник ПС Врбас - Владо Глођовић, директор Дома здравља Врбас - др Јасмина Асси, заменик директора Опште болнице Врбас - др Милан Миловић, помоћник директора ПУ “Бошко Буха“ - Дешић Небојша, директори или њихови пуномоћници из свих 9 основних школа у општини Врбас као и директори средњих школа.
Центар за социјални рад, као координатор Инерсекторског тима за заштиту деце од насиља, задужен је за планирање, реализацију и евалуацију Протоколом дефинисаних облика сарадње. Протоколом се дефинишу начела међусекторске сарадње и начела заштите деце од насиља, злостављања и занемаривања, међусобне обавезе у низу оперативних поступака у остваривању сарадње у превентивном деловању и свим фазама заштите деце које су дефинисане Општим протоколом и посебним протоколима за заштиту деце од насиља, злостављања и занемаривања.
Сврха Протокола је да се осигурају услови за делотворан и целовит рад свих актера који раде на унапређенују превенције и заштите деце од насиља, злостављања и занемаривања у општини Врбас. Сва деца имају право на заштиту од насиља.
Циљеви Протокола су :
- Унапређење превенције и остваривање права детета на заштиту од насиља, развојем програма и активности на подизању нивоа свести грађана, а посебно деце, уз њихово активно учешће, о проблему насиља и формирање ставова о неприхватљивости свих видова насиља и у свим окружењима
- Унапређење међусекторске сарадње на заштити деце од насиља успостављањем ефикасних и јединствених процедура, међусобним обавештењем разменом података о случајевима насиља која ће се осигурати брзо и координисано поступање у ситуацијама заштите децеод насиља, занемаривања и злостављања.
- Унапређење делотворности и брзине поступања у ситуацијама заштите деце од насиља кроз осигурање координисаног и усаглашеног поступања свих субјеката који учествују у заштити детета (потписника Протокола)
- Повећање броја откривених случајева насиља над децом
- Осигурање безбедности укључених професионалаца.
Протоколом ће се поштовати основни принципи Конвенције о правима детета и Устав Републике Србије:
- Право детета на живот, опстанак и развој
- Право на недискриминацију
- Право на најбољи интерес детета
- Право детета на партиципацију.
Заштита живота, опстанка, развоја, безбедности и сигурности детета је најважији принцип поступања.